Циганин і смерть

Скачати   Роздрукувати

 ( 1)
    Циганин і смерть
    Жив-був циганин. Пішов він якось в ліс дров нарубати. Побачив високого, крислатого бука, видряпався на нього, сів на гілляку й рубає її від стовбура. Проходить повз нього чоловік і питає:
    — Що ти там робиш?
    — Не видиш? Дрова рубаю,
    — Та як рубаєш?
    — Так, як і всі люди!
    — Ой, дивись, а то впадеш звідти! — каже перехожий.
    — А ти що, Бог, що все знаєш? — обурився циганин.
    Чоловік бачить, що тут ні з ким говорити, махнув рукою й пішов собі далі. А циганин далі січе сокирою. Цок раз, цок двічі, а гілляка — трісь! Бухнув циганисько на землю, лежить, стогне. Відлежався, відстогнався, далі схопився й біжить за перехожим. Догнав чоловіка й питає:
    — Ви, ачей, пророк, бо й справді сталося так, як ви казали. Якщо так, то скажіть мені, коли я помру?
    Посміхнувся чоловік та й каже:
    — Помреш тоді, коли нижче хребта в тебе охолоне.
    Циганин відразу вхопився рукою нижче хребта, та холоду там не було, і циганин відразу заспокоївся.
    Поки було літо, циганин не боявся смерті. А як настала зима, погано одягнений циганин став мерзнути. Прийшли йому на згадку слова, які сказав йому перехожий. Вхопився рукою за місце нижче хребта, а воно холодне, як лід.
    — Ой біда, треба з світом прощатися! — каже циганин жінці.
    Вийшов на дорогу, ліг і лежить. Чекає смерті. Саме їхав чоловік на ярмарок. На конях дзвоники голосні, господар батогом в повітрі махає. Забув циганин про смерть, схопився й тікає. А коні налякалися циганина й ледь сани не рознесли. Розсердився чоловік на циганина й давай шмагати його батожищем. Раптом циганин згадав про холодне місце й ухопився за нього. А те місце вже було гарячим.
    — Дай вам, чесний ґаздо, доброго здоров'я за те, що ви мені нижче хребта розігріли і від смерті врятували! — подякував циганин чоловікові й щасливий повернувся додому.
   
показати повністю